Uczelnie coraz bardziej dostępne

 

8.04.2024 rozpoczyna się nabór do konkursu na niwelowanie barier w dostępie osób z niepełnosprawnościami do edukacji na poziomie wyższym. Zapoznaj się ze szczegółami.

Konkurs ma ma na celu niwelowanie barier w dostępie do edukacji na poziomie wyższym. Działania i inwestycje dofinansowane w ramach projektów mają ułatwić dostęp do edukacji osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami.

Nabór wniosków: 08.04.2024-28.06.2024

Alokacja: 400 mln PLN

Maksymalny poziom dofinansowania – 97%.

Bieżący nabór przeznaczony jest dla uczelni, które uczestniczyły w konkursach Uczelnia dostępna w POWER, ścieżki: MINI+MIDI albo MIDI albo MAXI.

Projekt musi ingerować w następujące obszary:

  • Struktura organizacyjna,
  • Dostępność architektoniczna,
  • Dostępność informacyjno-komunikacyjna,
  • Dostępność cyfrowa,
  • Technologie,
  • Procedury,
  • Usługi wspierające edukację,
  • Działania podnoszące świadomość niepełnosprawności.

Regulamin konkursu przewiduje Maksymalna wartość dofinansowania w ramach pojedynczego projektu na poziomie 8 mln zł.

Projekty realizowane będą musiały być w terminie nie dłuższym niż 48 miesięcy.

Projekty mogą być realizowane indywidulnie oraz w partnerstwach, jednak realizacja projektu w partnerstwie musi mieć swoje uzasadnienie merytoryczne.

IŻ zastrzega termin przeprowadzenia oceny wniosków od 60 do 120 dni w zależności od zainteresowania programem i ilości nadesłanych wniosków.

Na etapie przygotowania wniosku należy między innymi dokonać diagnozy stanu dostępności w oparciu o kartę samooceny oraz przedstawić efekty projektu realizowanego w konkursie Uczelnia dostępna w ramach PO WER .

Projekty muszą obejmować kompleksowe działania prowadzące do wzrostu szeroko rozumianej dostępności uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami i uwzględnieniem wszystkich aspektów funkcjonowania uczelni, w ramach wszystkich obszarów opisanych w dokumencie Opis ścieżki Rozwój+, stanowiącym załącznik do regulaminu konkursu.

Wnioskodawca może złożyć w naborze tylko 1 wniosek.

Kryteriami premiującymi w naborze są:

  • Do realizacji projektu wnioskodawca lub partner (jeśli dotyczy) zatrudni co najmniej 2 osoby z niepełnosprawnością, w wymiarze odpowiadającym co najmniej ½ etatu każda,
  • Przy udzielaniu zamówień w ramach projektu wnioskodawca co najmniej raz zastosuje rozwiązanie promujące udział podmiotów ekonomii społecznej.

Mogą cię zainteresować

Platforma Technologii Strategicznych dla Europy (STEP)

STEP to inicjatywa Unii Europejskiej mająca na celu wspieranie rozwoju i wytwarzania krytycznych technologii strategicznych oraz ich łańcuchów wartości w...

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchamia kolejny nabór na Kredyt ekologiczny finansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) od 24 października 2025 r. uruchamia kolejny nabór na Kredyt ekologiczny finansowany z Programu Fundusze Europejskie...

EIC Accelerator i EIC Pre-Accelerator – nowe szanse dla innowatorów z Polski!

Komisja Europejska uruchomiła kolejną edycję prestiżowego programu EIC Accelerator, wspierającego przełomowe innowacje rozwijane przez MŚP, startupy i scale-upy. W 2025...